Najgorsi ojcowie w anime

Najgorsi ojcowie w anime

23 czerwca 2019 0 przez Monika Kilijańska

Choć w mangach i anime właściwie rodziców prawie nie ma, bo zwykle są zaabsorbowani swoją pracą i nie przebywają w domu razem z dziećmi, to czasem potrafią się pokazać jako bohaterowie drugoplanowi. I zwykle są powodem dlaczego protagoniści czy antagoniści są takimi ludźmi jak widzimy. Poznajcie najgorszych ojców w anime i mandze.

Lista jak najbardziej subiektywna.

9. Takashi Mizutani z Bestia z ławki obok (Tonari no Kaibutsu-kun)

Takashi jest bardzo kochającym i pracowitym człowiekiem. Chociaż jego sklep przechodzi problemy finansowe, wciąż udaje mu się funkcjonować jako normalny ojciec. Jest bardziej ekspresyjny i zaangażowany w życie swoich dzieci. Nie jest tak mądry jak córka Shizuku czy poważny jak żona Yoshino, uważany jest przez nie za bezużytecznego głupca. I zgadza się z tym, przez co tworzy w Shizuku awersję do miłości i wszelkiej zabawy, kojarzącej jej się tylko z ojcem-nieudacznikiem. Nie powiem – duży wpływ ma tu także wiecznie narzekająca matka, ale Takashi mógłby nie być choć raz takim pantoflem.

8. Dario Brando z Jojo’s Bizarre Adventure

Nie może być dobry ten, którego poznajemy jako drwiącą z wszystkiego hienę cmentarną. Chociaż Dario Brando to bardzo poboczny bohater, odpowiada za kształtowanie życia głównego antagonisty Jojo’s Bizarre Adventure, jego syna Dio. Przemoc i alkoholizm ojca stworzyły potwora, który Dio stał się w serii. Cóż, przemoc i alkoholizm rzadko cą cechami dobrego rodzicielstwa.

7. Ojciec Reinera z Ataku tytanów

Podczas pracy spotkał kobietę o imieniu Karina Braun. Chociaż ich związek był zabroniony, to nie oparł się miłości. Z tego związku zrodził się Reiner. W obawie przed bezpieczeństwem zostawia kochankę i syna. Obawia się kary nie tylko dla siebie, ale i dla nich. Mimo że jest jego biologicznym ojcem, nie wydaje się, by w ogóle dbał o Reinera. Postrzega syna jako diabła z Eldii. Nie chce mieć z nim nic wspólnego. Możliwe, że ukrywa swoje uczucia, by nie ponieść kary za związek z Kariną. Opuszczenie Reinera przez ojca kończy się tym, że Reiner cały czas wmawia sobie, że bycie dobrym żołnierzem scali jego rodzinę, a nawet, że skoro nie potrafi być najlepszy, to powinien zginąć zamiast Marcela, swojego przyjaciela.

6. Charles zi Britannia z Code Geass

Mamy tu kolejnego zimnego i egoistycznego ojca, który nie jest taki tylko dla jednego, ale dla wielu swoich dzieci. Wychowany w trudnym klimacie politycznym Charles lubi obserwować swoje potomstwo, jakby były eksperymentem społecznym, postrzegając je jako część zbiorowej świadomości. Poza tym, ojciec, który mówi ci, że prawdomówność i poszanowanie życia jest wbrew postępowi, jest psychopatą. Jego liczne zbrodnie sprawiają, że jest on jednym z gorszych ojców w anime w historii.

5. Kagemitsu Daigo z Dororo

Porzucił syna Hyakkimaru. Kiedy uświadomił sobie, że syn żyje, wyrusza, by go zabić. Daigo jest również tym, który nakazał samurajom napaść na biedną wioskę i zabić ich, aby ukraść ich fortunę, Jest prowodyrem morderstwa Mio, kochanki Hyakkimaru, i dzieci z sierocińca, które mieszkały z nią. Nakazał także swoim ludziom wziąć zakładników Dororo przeciwko Hyakkimaru. Przekonał też drugiego syna, Tahomaru, by ten nienawidził brata.

4. Rasa z Naruto

Rasa był Czwartym Kazekage. Gdy tylko urodził się jego syn Gaara, Rasa umieściła w nim demona, aby zabezpieczyć moc wioski, czyniąc go Jinchūriki. W rezultacie jego żona, Karura zmarła podczas porodu, mimo rozpaczliwej próby ratowania jej życia, a Gaara urodził się przedwcześnie. Potem nauczył Gaare ninjutsu, lecz przydzielił go pod nadzór Yashamaru oddzielając go od starszego rodzeństwa Temari i Kankurō. Postrzegał Gaarę jako nieudany eksperyment zagrażający mieszkańcom wioski ze względu na niestabilną naturę demona. Zanim Gaara był jeszcze nastolatkiem, jego ojciec próbował już wielokrotnie go zabić. Wszystkie sześć prób zakończyło się niepowodzeniem.

3. Shou Tucker z Fullmetal Alchemist

Shou Tuckera nazywano Alchemikiem Zszywającym Życia. Choć Tuckerowie pomogli Edwardowi to ten czuł, że jest z nim coś nie tak. I było. To ojciec, który stworzy chimerę ze swoich najbliższych: córkę zszył z psem, a żonę z papugą. Edward często wspomina, że w oczach Niny, córki Shou, widać smutek, zaś matka jako chimera powtarzała tylko „zabij mnie!”. Po pewnym czasie matka Niny zmarła, powodem były właśnie eksperymenty biologiczne dokonywane na niej. Tucker wmówił córce, że mama wyjechała. Dobry ojciec takich rzeczy nie robi.

2. Enji “Endeavor” Todoroki z My Hero Academia

Bohater numer 2 ma obsesję na byciu najlepszym. Oczekuje tego nie tylko od siebie, ale i swojej rodziny. Skoro sam nie może przeskoczyć All Mighta stwierdza, że najlepiej spłodzić dziedzica. Kogoś na tyle silnego, by przewyższył swego rywala. W tym celu poślubia kobietę z silnym darem, by przekazać dziecku najlepsze geny. Trochę zalatuje tu eugeniką. Brutalnie uczy syna bycia najlepszym, a treningi, które raczej powinny nazywać się tresurą, doprowadzają w końcu do załamania psychicznego żony i próby spalenia Shoto. Pobicie matki przez Enjiego powoduje odwrócenie się Shoto nie tylko od ojca, ale i od odojcowskiego daru.

1. Gendo Ikari z Neon Genesis Evangelion

Ze śmiercią ukochanej osoby nigdy nie jest łatwa się pogodzić. Znalezienie pocieszenia w innymi członku rodziny jest jednak zawsze pomocne. Zamiast tego Gendō Ikari z Evangeliona obwiniał swojego syna, Shinjiego, za zabicie matki podczas porodu. No jasne, każde dziecko lubi zabijać podczas porodu i robi to specjalnie na złość ojcu. Gendō odmówił wychowania Shinjiego, porzucając go, by egoistycznie „ratować ludzkości”. Niezła wymówka. Przez cały czas jego syn stara się zdobyć akceptację Gendō, nawet pilotując Evę, czego panicznie się boi. Jeśli istnieje jakieś wytłumaczenie sposobu wychowania w ten sposób syna, to może być nim tylko chęć stworzenia lepszego świata. Ale może to równie dobrze być egoistyczną ułudą.

Zobacz też

Najlepsi ojcowie z anime

Zastanawialiście się czasem gdzie do jasnej cholery są rodzice wszystkich uczniów i licealistów w anime i mangach? Nie ma ich nawet nocami! Ale jak już są, to potrafią poklepać po…

  • Samurai Champloo: najbardziej hip-hopowe anime o samurajach

    Nie ma wielu anime, które oglądałam aż do końca napisów. Niektóre, jak Gintama, czasem miały fajne dodatkowe sceny, ale Samuraj Champloo ma coś innego - fenomenalny ending. Dla niego, ciekawej…

  • Najbardziej oczekiwane anime 2019 roku

    Koniec roku oznacza, że robimy postanowienia noworoczne. Takie postanowienia robią także studia filmowe. Jakie zapowiedziano na 2019 rok anime: zarówno nowe jak i kolejne sezony?