Po lekcjach x W kucyku

Po lekcjach x W kucyku

24 maja 2024 0 przez Monika Kilijańska

Po lekcjach x w kucyku to typowa jednotomowa manga shōjo. Tyle, że z pomysłem i zaskakująco ciekawą i wojowniczą żeńską bohaterką.

Bohaterowie

Natsuki, prawdziwa dziewczyna otaku, która woli wydawać pieniądze na mangę niż kupować piękne sukienki. Nie interesują jej za bardzo damsko-męskie zajęcia. Z imprez wychodzi wcześniej, bo akurat nowy tomik jej ulubionej nowelki shōjo jest dostępny w sklepach. Potrafi mocno przeżywać zarówno fabułę książki czy mangi, jak i spotkania autorskie. W  życiu kieruje się wyobrażeniami, jakie ma po lekturze, co nie do końca jest zgodne z realnością. Ma czarny pas zarówno w karate jak i taekwondo. Potrafi przywalić.

Fabuła

Natsuki przypadkowo rani dziwnie wyglądającego mangakę o imieniu Kiritani Taichi. Aby mu się odwdzięczyć, zgadza się być wzorem dla postaci z serialu, dopóki w pełni nie wyzdrowieje. Kiritani okazuje się być bardzo popularną mangaką shojo, a także ulubionym autorem Natsuki! Co więcej, za rozczochranymi włosami Kiritani kryje się bardzo przystojna twarz! Czy trudny początek mimo wszystko połączy tych dwoje?

Kreska

Pod względem warstwy wizualnej komiks nie wyróżnia się niczym. Rysunek jest prosty, charakterystyczny dla shōjo (przystojny protag).  Proporcje postaci są dobre, twarze wyidealizowane lub przerysowane, z nierealnie wielkimi oczyma. Sceny nie cieszą urozmaiceniem czy bogatym tłem, zwykle dominuje biel, czasem wzbogacona prostym krajobrazem lub neutralnym rastrem. Nie ma za to typowych dla shōjo kwiatków, motylków, ptaszków czy innych brokat-i-blask-upiększaczy.

Ciekawostka

Czym przede wszystkim różni się karate od teakwondo. Zacznijmy od tego, że obydwa te sporty walki bez użycia broni. Okinawskie karate wykorzystuje zarówno kopnięcia, jak i uderzenia dłonią, łokciami i kolanami. Koreańskie taekwondo skupia się głównie na kopnięciach. W obydwu sztukach walki czarny pas jest najwyższym stopniem mistrzowskim, choć też dzielonym na kolejne dziesięć poziomów (dan), oznaczanych belkami na pasie. Zobacz jakie sporty walki zaliczamy do dyscyplin olimpijskich i jakie z nich zostały zanimowane oraz ciekawą książkę o sumotori.

Podsumowanie

To klasyczne shōjo, tyle że podane z pomysłem i zaskakujące charyzmatyczną bohaterką. Nie znajdziecie tu nic nowatorskiego. Autorka po prostu umiejętnie dobrała utarte schematy i stworzyła sympatycznych bohaterów.


Na szybko:

Po lekcjach x w kucyku to taka ciepła, prostych historyjka, którą czyta się na jeden raz. Znane pomysły, klasyczne schematy perypetii miłosnych jak w każdej mandze tego gatunku, jednak pełne humoru i uroku.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 6/10