Co jest prawdą, a co fikcją literacką? Tokyo ghoul [tom 12]

Co jest prawdą, a co fikcją literacką? Tokyo ghoul [tom 12]

13 lutego 2019 3 przez Monika Kilijańska

Tęsknota z kimś, kogo się nie widziało, najczęściej związana jest z silnym uczuciem. Może to być miłość, może być przyjaźń, ale nie jest nigdy nienawiść czy tym bardziej obojętność. Anteiku czeka na Kanekiego, na jego powrót. Najwyższą formą zaufania i miłości jest to, że nie próbują go namówić, tylko spokojnie – poza Touką – czekają, aż on sam zdecyduje co dalej.

Bohaterowie

Sen Takasuki to autorka bestsellerów w Japonii. Na swojej liście ma sporo tytułów, a przeciez jest młodą kobietą, która nie lubi ubierać się ekstrawagancko, za to jej styl życia można by za taki już odbierać. To osoba, która spóźni się na każde spotkanie, zadaje niewygodne pytania oraz nie korzysta zbyt często z grzebienia pozostawiając fryzurze jak największą wolność. Jest uważana za osobę piękną i posiadają wielu wielbicieli nie tylko jej prozy, ale i pozy. Takasuki ma gdzieś także konwenanse: robi sobie zdjęcia z fanami, choć zakazuje jej tego manager czy zdradza tajne informacje, by dowiedzieć się czegoś nowego. Uwielbia zbijać ludzi i ghoule z tropu. Potrafi zaprzyjaźnić się z fanami jak to zrobiła z Hinami, którą poznała na spotkaniu w księgarni, której nawet oferuje pomoc i nie stroni od dobrych rad

Fabuła

Nadszedł czas na sporą dozę sentymentów i retrospekcji, które wyjaśnią wiele niejasności, w w jakie przyoblekli się niektórzy bohaterowie. Kaneki dosiaduje się kilku faktów z przeszłości szefa Anteiku i Yomo, a nawet spotyka się z Rize, Hinami coraz bardziej dogaduje się z Takasuki i Tsukijamą, a Touka wymienia poglądy z Hide, a Akira coraz więcej czasu spędza z Amonem. ale rodzą one więcej pytań niż odpowiedzi. Jak przebiegną spotkania Kanekiego, z którym nikt z Anteiku nie miał od dłuższego czasu kontaktu?

Tymczasem Takatsuki zbiera informację do swojej najnowszej książki. Tym razem będzie to powieść o ghoulach, więc idzie do BSG na spotkanie z Amonem, by wymienić się informacjami. Tak, wymienić, bo i Takasuki wie coś, co może się przydać inspektorom. Czy jednak pisarka mówi prawdę czy może jej dane to wytwór bujnej wyobraźni i fikcja literacka?

Kreska

Tym razem kreska będzie podkreślała nie krwawe walki czy kolejne ciosy, choć ten tom nie jest ich zupełnie pozbawiony, a raczej zmiany w postaciach, jakie nastąpiły po walce z Aogiri.

Ciekawostka

W Tokyo ghoul dość ciekawym wątkiem jest pisanie powieści przez Takasuki. Ma ona na swoim koncie najczęściej literaturę grozy. Spod jej pióra wyszły m.in. Upuszczone pudełko, które uwielbiała Rize, Drogi Kafko, debiut Takasuki i zarazem hołd pisarzowi Franzowi Kafce, komedia Resentmens, Przemysłowy, którą określa jako “sztuczkę za zamkniętymi drzwiami”, opowiadania Monochromatyczna Tęcza, które stały się prekursorem Jaja Czarnej Kozy, powieści o seryjnej zabójczyni, Sól i Opium, które było bazą do napisania Wisielca MacGuffina, opowiadań o życiu więźniów skazanych na śmierć. We wszystkich jej książkach główni bohaterowie cierpią z powodu rozpaczy i braku nadziei, aż w końcu giną z tego powodu. Czy w środku Takasuki jest tak mroczna jak jej książki?

Podsumowanie

Spokojny dwunasty tom Tokyo ghoul jest oddechem, który możemy w końcu złapać po emocjonujących walkach z Aogiri. W końcu możemy się skupić nie na niszczeniu, a budowaniu relacji. Możemy też sprawdzić jak dojrzeli wszyscy bohaterowie cyklu. Czy to jednak cisza przed burzą?

Inne recenzje serii Tokyo ghoul: 

Tokyo ghoul [tom 1]
Tokyo ghoul [tom 2]
Tokyo ghoul [tom 3]
Tokyo ghoul [tom 4]
Tokyo ghoul [tom 5]
Tokyo ghoul [tom 6]
Tokyo ghoul [tom 7]
Tokyo ghoul [tom 8]
Tokyo ghoul [tom 9]
Tokyo ghoul [tom 10]
Tokyo ghoul [tom 11]


Na szybko:

Tym razem mamy spokojny tom, który pogłębi informacje o głównych bohaterach. Będzie to tom spotkań po miesiącach rozłąki. Wszyscy bowiem szukają Kanekiego, człowieka, i ghoula.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8,5/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 8/10