Gdy zapłaczą cykady. Księga morderczej klątwy [tom 3]

Gdy zapłaczą cykady. Księga morderczej klątwy [tom 3]

23 marca 2021 3 przez Monika Kilijańska

Trzeci tom mangi to znowu historia Keiichiego, który przeprowadził się do Himinazawy, małej wioski w Japonii. Tu spotyka w szkole wesołe towarzystwo, na czele z czwórką dziewcząt: Reną, Mion, Riką i Satoko. Tym razem poznamy bliżej tą ostatnią, bo każda część niby jest taka sama, a jednak inna. Jedno jest pewne: będą trupy. I, choć to może spiler, więcej niż standardowa ich ilość, związana z klątwą czcigodnego Oyashiro.

Bohaterowie

Satoko to jedna z najweselszych dziewcząt w klasie. Choć uważana za mistrzynię pułapek, nie jest jednak ona tak szalona jak Mion. Najmłodsza dziewczyna z klubu gier. To raczej taka dobra dusza, która chciałaby, by każdy był szczęśliwy. Okazuje się, że ma to związek z jej przeszłością. Kiedy jeszcze żyli jej rodzice (jedne z ofiar klątwy), często robiła im psikusy. Jednak dorosłym nie było w smak np. tłumaczyć się przed opieką społeczną z fałszywych doniesień o złym traktowaniu, co miało stanowić dobry żarcik ze strony Satoko. Po ich śmierci dziewczyna zamieszkała z wujkiem i jego żoną oraz bratem . I tu dopiero powinna skorzystać z okazji doniesienia, ale przez poprzedni żart nikt nie jest w stanie jej ponownie uwierzyć. Najlepiej się jej mieszka z Riko. Niestety, nie może sobie na to pozwolić, bo oficjalnie opiekę nad nią sprawuje wuj.

Fabuła

Właściwie niewiele różni się opis fabuły w stosunku do poprzednich tomów: Księdze uprowadzenia przez demony i Księdze dryfującej bawełny. Mamy Keichiiego, który jest nowym uczniem, klub gier, do którego uczęszcza czwórka wesołych dziewcząt, obcego w wiosce czyli fotografa. Wszystko gotowe na Festiwal Dryfującej Bawełny.

Relacja nowego ucznia z Satoko jest inna niż z pozostałymi dziewczynami, z którymi się zaprzyjaźnił. Chłopak zdecydowanie zastępuje jej brata. Jednak okazuje się, że ma to drugie dno: kiedyś brat był tym, przy którym Satoko czuła się bezpieczna. Czy Keichii będzie mógł być dla dziewczyny bezpieczną przystanią? Czy właściwie może cokolwiek zrobić? Okazuje się, że może i to nawet sporo. A najwięcej może siła jego… życzenia.

Ponownie ostrzegam czytelników, że będzie to bardzo trudne do przeczytania w porównaniu z poprzednimi tomami, ponieważ dramat i trauma mają inny ton niż to, co było wcześniej. Powiedziałbym więcej, ale nie chcę tego zepsuć! To przedostatnia część oryginalnych łuków pytań z serii gier, więc mogę zagwarantować każdemu nowicjuszowi w serii, że w końcu wszystko zacznie się wyjaśniać i będziesz bardzo zadowolony z wyniku!

Kreska

Uwielbiam grafikę z tej serii – jest bardzo ładna i można powiedzieć, że Jiro Suzuki naprawdę uwielbiała nad nią pracować. Jest delikatna, ale jak trzeba to potrafi nieźle wystraszyć szczegółami masakry. Autorka Jiro Suzuki idealnie lawiruje pomiędzy makabrą a melancholijną, tworząc dobrze strawną rysunkowo całość.

Ciekawostka

Ta manga jest oparta na popularnej japońskiej grze/powieści wizualnej (visual novel). Gracz musi odkryć tajemnicę morderstwa, szuka wskazówek, aby dowiedzieć się, kto jest mordercą. W 2006 roku ukazało się także anime, a zupełnie nowe epizody (wcześniej mówiono o remake’u starszej serii) ukazują się od października 2020.

Podsumowanie

Tym razem Keiichi nie jest biernym obserwatorem akcji jak w poprzednich tomikach. On jest w środku niej! Mogłabym nawet powiedzieć, że klątwa nie działa na niego, a przez niego. Spodobał mi się taki obrót sprawy, bo nie jestem osobą, która wierzy w jakiekolwiek zabobony i świat strachu z powodu morderczej klątwy jest mi nieznany. Tym razem, mimo iż nadal mamy więcej pytań niż odpowiedzi, jest bardziej ludzko.

Pozostałe tomy serii Gdy zapłaczą cykady: Księga uprowadzenia przez demony, Księga dryfującej bawełny, Księga morderczej klątwy, Księga uświadomienia, Księga pokuty, Księga wielkiej rzezi, Księga uroczystej pieśni, Księga ukojenia duszy, Księga upływającej nocy, Księga manifestacji demona, Księga rozbicia świadomości.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Moni zdaniem:

Ta część serii Gdy zapłaczą cykady koncentruje się wokół Satoko, ujawniając więcej informacji o nim, jego przeszłości i tragicznych okolicznościach w wiosce. Skupimy się najbardziej na tragicznej przeszłości Satoko, która rzutuje nie tylko na dziewczyny życie, ale i całej wioski.

Na szybko:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7/10