Gdy zapłaczą cykady. Księga morderczej klątwy [tom 3]

Gdy zapłaczą cykady. Księga morderczej klątwy [tom 3]

23 marca 2021 3 przez Monika Kilijańska

Trzeci tom mangi to znowu historia Keiichiego, który przeprowadził się do Himinazawy, małej wioski w Japonii. Tu spotyka w szkole wesołe towarzystwo, na czele z czwórką dziewcząt: Reną, Mion, Riką i Satoko. Tym razem poznamy bliżej tą ostatnią, bo każda część niby jest taka sama, a jednak inna. Jedno jest pewne: będą trupy. I, choć to może spiler, więcej niż standardowa ich ilość, związana z klątwą czcigodnego Oyashiro.

Bohaterowie

Satoko to jedna z najweselszych dziewcząt w klasie. Choć uważana za mistrzynię pułapek, nie jest jednak ona tak szalona jak Mion. Najmłodsza dziewczyna z klubu gier. To raczej taka dobra dusza, która chciałaby, by każdy był szczęśliwy. Okazuje się, że ma to związek z jej przeszłością. Kiedy jeszcze żyli jej rodzice (jedne z ofiar klątwy), często robiła im psikusy. Jednak dorosłym nie było w smak np. tłumaczyć się przed opieką społeczną z fałszywych doniesień o złym traktowaniu, co miało stanowić dobry żarcik ze strony Satoko. Po ich śmierci dziewczyna zamieszkała z wujkiem i jego żoną oraz bratem . I tu dopiero powinna skorzystać z okazji doniesienia, ale przez poprzedni żart nikt nie jest w stanie jej ponownie uwierzyć. Najlepiej się jej mieszka z Riko. Niestety, nie może sobie na to pozwolić, bo oficjalnie opiekę nad nią sprawuje wuj.

Fabuła

Właściwie niewiele różni się opis fabuły w stosunku do poprzednich tomów: Księdze uprowadzenia przez demony i Księdze dryfującej bawełny. Mamy Keichiiego, który jest nowym uczniem, klub gier, do którego uczęszcza czwórka wesołych dziewcząt, obcego w wiosce czyli fotografa. Wszystko gotowe na Festiwal Dryfującej Bawełny.

Relacja nowego ucznia z Satoko jest inna niż z pozostałymi dziewczynami, z którymi się zaprzyjaźnił. Chłopak zdecydowanie zastępuje jej brata. Jednak okazuje się, że ma to drugie dno: kiedyś brat był tym, przy którym Satoko czuła się bezpieczna. Czy Keichii będzie mógł być dla dziewczyny bezpieczną przystanią? Czy właściwie może cokolwiek zrobić? Okazuje się, że może i to nawet sporo. A najwięcej może siła jego… życzenia.

Ponownie ostrzegam czytelników, że będzie to bardzo trudne do przeczytania w porównaniu z poprzednimi tomami, ponieważ dramat i trauma mają inny ton niż to, co było wcześniej. Powiedziałbym więcej, ale nie chcę tego zepsuć! To przedostatnia część oryginalnych pytań z serii gier, więc mogę zagwarantować każdemu nowicjuszowi w serii, że w końcu wszystko zacznie się wyjaśniać i będziesz bardzo zadowolony z wyniku!

Kreska

Uwielbiam grafikę z tej serii – jest bardzo ładna i można powiedzieć, że Jiro Suzuki naprawdę uwielbiała nad nią pracować. Jest delikatna, ale jak trzeba to potrafi nieźle wystraszyć szczegółami masakry. Autorka Jiro Suzuki idealnie lawiruje pomiędzy makabrą a melancholijną, tworząc dobrze strawną rysunkowo całość.

Ciekawostka

Ta manga jest oparta na popularnej japońskiej grze/powieści wizualnej (visual novel). Gracz musi odkryć tajemnicę morderstwa, szuka wskazówek, aby dowiedzieć się, kto jest mordercą. W 2006 roku ukazało się także anime, a zupełnie nowe epizody (wcześniej mówiono o remake’u starszej serii) ukazują się od października 2020.

Podsumowanie

Tym razem Keiichi nie jest biernym obserwatorem akcji jak w poprzednich tomikach. On jest w środku niej! Mogłabym nawet powiedzieć, że klątwa nie działa na niego, a przez niego. Spodobał mi się taki obrót sprawy, bo nie jestem osobą, która wierzy w jakiekolwiek zabobony i świat strachu z powodu morderczej klątwy jest mi nieznany. Tym razem, mimo iż nadal mamy więcej pytań niż odpowiedzi, jest bardziej ludzko.

Pozostałe tomy serii Gdy zapłaczą cykady: Księga uprowadzenia przez demony tom 1, Księga dryfującej bawełny tom 2, Księga morderczej klątwy tom 3, Księga marnowania czasu tom 4, Księga uświadomienia, Księga pokuty tom 7-8, Księga uroczystej pieśni tom 9-11, Księga wielkiej rzezi tom 12-15, Księga ukojenia duszy tom 16, Księga upływającej nocy tom 17, Księga manifestacji demona tom 18, Księga rozbicia świadomości tom 19.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Moni zdaniem:

Ta część serii Gdy zapłaczą cykady koncentruje się wokół Satoko, ujawniając więcej informacji o nim, jego przeszłości i tragicznych okolicznościach w wiosce. Skupimy się najbardziej na tragicznej przeszłości Satoko, która rzutuje nie tylko na dziewczyny życie, ale i całej wioski.

Na szybko:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7/10