Gdy zapłaczą cykady. Księga wielkiej rzezi [tom 13-15]

Gdy zapłaczą cykady. Księga wielkiej rzezi [tom 13-15]

21 stycznia 2022 0 przez Monika Kilijańska

Kiedyś, zanim przeczytałam serię Gdy zapłaczą cykady, obejrzałam takie anime jak Steins:Gate, Re: Zero czy Puella Magi Madoka Magica, podróże w czasie wydawały mi się całkiem ciekawa koncepcją. Dziś, po lekturze Księgi wielkiej rzezi musiałam raz na zawsze zweryfikować to twierdzenie.

Bohaterowie

Gdzieś pomiędzy światem żywych i umarłych mieszka Fredricka Bernkastel. Jest ona tak naprawdę Riką Furude, ale taką, która nigdy nie opuszcza tego wymiaru, nie kontaktuje się z Oyashiro czy ludźmi z Himinazawy. Zamknięta w swoim wszechświecie tylko czeka na ponowne pojawienie się na chwilę Riki. Może jest śmielsza niż Rika, ale pewnie to dlatego, że nie posiada wspomnień o własnej śmierci jak ona. Frederika ma za zadanie przyglądać się kolejnym reinkarnacjom Riki, które są niejako gromadzone we wznoszących się w powietrzu kryształach. Nie do końca wiem po co wprowadzono tę postać. Być może dopiero następne tomiki mangi wyjaśnią jej pojawienie się.

Fabuła

Rice znowu nie udało się dorosnąć – zabito ją jak była małą dziewczynką. I znowu nie pamięta co działo się na chwilę przed śmiercią, więc nie wie kto jest zabójcą. Ma dosłownie chwile na przemyślenie, powrót pamięcią do chwil sprzed jatki. Nic z tego, nie może przypomnieć sobie kto ją torturował i uśmiercał. Ale ma nikłe przebłyski dotyczące Keiichiego czy Reny. Wie też, że w każdej kolejnej historii były te same powtarzające się schematy. Czy działając wbrew nich ma szansę przeciwstawić się przeznaczeniu? Okazuje się, że nawet nie musi działać sama, bo im więcej wierzących w dany cel, tym większe szanse powodzenia. Ale muszą wierzyć w niego wszyscy!

Choć już w poprzedniej części serii, w Księdze uroczystej pieśni, dowiadujemy się kto jest winny śmierci królowej-nosicielki, to tu otrzymujemy właściwie pełen obraz sprawy. Pojawiają się też chyba wszyscy bohaterowie całej serii. Jest to księga z odpowiedziami dotyczącymi pytań z Księgi morderczej klątwy.

Kreska

Pierwszy raz mamy do czynienia z rysunkami Hinase Momoyamy w tym cyklu. Jestem naprawdę pod wrażeniem jak potrafi odmalować mimikę twarzy, strach czy sceny torturowania. Potrafi bawić się też perspektywa czy rastrami, co szczególnie widać w scenach walki. Bardzo podobał mi się pomysł wstawienia w ramach easter eggów np. wśród mieszkańców Himinazawy, którzy zebrali się w punkcie ewakuacyjnym,jest sporo osób znanych wcześniej z mangi. Niczym z książeczek dla dzieci jak Gdzie jest Wally? Można pobawić się w wyszukiwanie ich, do czego namawia sama rysowniczka.

Ciekawostka

Mogło by się wydawać, że manga ta jest tylko czystą zabawą w horror. Nic bardziej mylnego. Przemyca ona solidną dawkę morałów. Pokazuje nie tylko moc współdziałania czy przyjaźni, ale także problem notorycznego kłamstwa. W momencie, kiedy Satoko rzeczywiście potrzebuje pomocy, nikt z dorosłych nie chce jej uwierzyć. Przecież już raz, w Księdze, okłamywała wszystkich. „Jeśli zachowujemy się źle, to nawet, gdy czasem powiemy coś dobrego, w ogóle nic to nie daje” – dodaje Ryukihi07.

Podsumowanie

Lubię krwiste mangi, ale nie za bardzo przesadzone. I tu dostałam właśnie to, co lubię najbardziej. Do tego mała słodka Rika. Dorosły w ciele dziecka. Żeby to do końca zrozumieć naprawdę trzeba czytać serię od początku. Wtedy za dużo ucieka kontekstu i nawiązań. I choć inaczej rozwiązałabym fabularnie sprawę mieszkańców Himinazawy, to i tak bardzo zaskoczyło mnie zakończenie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Pozostałe tomy serii Gdy zapłaczą cykady: Księga uprowadzenia przez demony tom 1, Księga dryfującej bawełny tom 2, Księga morderczej klątwy tom 3, Księga marnowania czasu tom 4, Księga uświadomienia, Księga pokuty tom 7-8, Księga uroczystej pieśni tom 9-11, Księga wielkiej rzezi tom 12-15, Księga ukojenia duszy tom 16, Księga upływającej nocy tom 17, Księga manifestacji demona tom 18, Księga rozbicia świadomości tom 19.


Na szybko:

Sporo niepewności, wprawdzie odrobinę przegadania ale potrzebnego w dalszej części, sporo flaków. Tak, bywa tu obrzydliwie, to zdecydowanie NIE jest manga dla dzieci. Niech nie zwiodą Was słodkie niewinne buzie tych dziewczynek. To już ostatni tom serii odpowiedzi. Ciekawi mnie, co będzie w następnych.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7 /10
Bohaterowie: 8 /10