Kłamstwa bogów

Kłamstwa bogów

3 maja 2022 0 przez Monika Kilijańska

Dorosłość uważam za przereklamowaną. Naprawdę. Nie wiem, czy wolność wyboru jest warta poświęcenia niewinności i radości dzieciństwa. Ale czasem nie ma wyboru i, jak w przypadku bohaterów mangi Kłamstwa bogów, zbyt szybko dopada dorosłość, obowiązki, priorytety, wartość rodziny, śmierć itp. 

Bohaterowie

Dwoje uczniów szóstej klasy, Nanao i Suzuhara, mieszkających w tej samej dzielnicy, spotyka się pewnego lata. Łączy ich brak zainteresowania rodziców. Powody tego są różne. Obydwoje musieli dorosnąć nadmiernie szybko.

Fabuła

Kłamstwa bogów to manga o dwójce młodych nastolatków, którzy spotykają się podczas jednego letniego urlopu. Pod wieloma względami jest to tradycyjny letni romans. Różnica polega na tym, że kończy się tak, jak większość letnich romansów.
Suzumura mieszka z bratem Yuutą, a Nanao z matką, która jest pisarką zawsze zestresowaną terminami. W chwili, gdy Nanao przyprowadza do domu kociaka, jej matka, która ma alergię, czuje, że coś jest nie tak. Musi pozbyć się kociaka, więc postanawia poprosić o pomoc Suzumurę. Dziewczyna zgadza się na jeden warunek: otrzyma zapłatę za swoją usługę. Dzieci są raczej skryte, ale, jak to dzieci, wiecznie uśmiechnięte. Każde z nich jednak skrywa sekret, przez który nie mogą w pełni cieszyć się z dzieciństwa.

Kreska

Kaori Ozaki jest już doświadczoną rysowniczką i widać to po dopracowanej, szczegółowej kresce. Jej styl rysowania i wyrażania uczuć czule łączy dzieciństwo, humor, romans i trudności, przez które przechodzą dziecięcy bohaterowie. 

Ciekawostka

Suzumura i jej brat postanowili przeżyć za 1000 jenów dziennie. Co tak naprawdę można za to kupić? Smaczny posiłek kosztuje około 500 do 700 jenów. Fast food jest w tym przedziale lub niższym. Świetnym miejscem na zakupy na okazje jest sklep za 100 jenów.  Przykładowo za 1000 jenów można kupić dziennie takie zestawy jak: 3 bochenki chleba, 1 puszka tuńczyka, 2 jogurty3 paczki chipsów, 2 puszki napoju gazowanego, 2 gotowe desery1 paczka wołowiny, kilogram ziemniaków i cebuli, 3 pomidory2 banany, 2 jabłka, 2 pomarańcze, 1 grejpfrut.

Podsumowanie

Kłamstwa bogów autorstwa Kaori Ozaki to 5-rozdziałowa manga, która koncentruje się na relacjach rodzinnych, przyjaźniach, życiu szkolnym i wielu elementach romansu. Jako czytelnik miałam ciągle nadzieję na pozytywne zakończenie, jednak z kroku na krok sytuacja bohaterów była jedynie gorsza.  Cała historia dzieje się bardzo szybko i ważne jest, aby podczas czytania zachować mentalność nastolatka. Pozwoli to na uświadomienie sobie jak łatwo można w młodym człowieku wzbudzić uczucia i jak szybko mógł się zmienić cały świat.  Sposób, w jaki ta opowieść o letniej niewinności tak szybko i bez skrupułów przechodzi w znacznie ciemniejszy ton, aż łapie za serce. Bardzo dobra jednotomówka.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Mówi się, że bogowie kłamią, ponieważ to najlepsze, co mogą zrobić, aby nas chronić. Całe młode życie Nanao i Suzumury to kłamstwa, okraszone udawanym uśmiechem. Kiedy wzajemnie je odkrywają wcale nie jest im lepiej. Smutna, ale bardzo chwytająca za serce jednotomówka.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 7 /10