Kto otworzył kawiarenkę? Tokyo Ghoul :re [tom 1]

Kto otworzył kawiarenkę? Tokyo Ghoul :re [tom 1]

13 marca 2019 4 przez Monika Kilijańska

Tokio Ghoul :re to kontynuacja cieszącej się popularnością mangi Tokyo Ghoul. Jednak nie dzieje się zaraz po ostatnich wydarzeniach poprzedniej części, a przeskakujemy o dwa lata do przodu. Pojawiają się nowe postacie, nowe wątki, ale nadal przeplatają się one ze starymi, dobrze znanymi z poprzednich 14 tomów. Co działo się przez ten czas? Czym zaskoczą nas BSG i ghoule terroryzujące Tokio?

Bohaterowie

Sasaki Haise jest nowym bohaterem, choć wydaje się dziwnie znajomy. Uwielbia czytać i często dzieli się z Arimą nowościami wydawniczymi. Uwielbia pić kawę i non stop szuka w Tokio nowych kawiarni do przetestowania. Jest bardzo pracowitym członkiem BSG, do tego bardzo skrytym. Być może ma to związek z amnezją, na którą cierpi, gdyż Sasaki nie pamięta niczego co działo się przez ostatnie 20 lat. Właściwie jest czystą kartą. W BSG bezpośrednio podlega Akirze i jest mentorem jedynego w całym BSG oddziału quinx. Jako inspektor jest bardzo rygorystyczny i trzyma się przepisów. Doskonale walczy zarówno z jak i bez quinque. Ma jednak drobne problemy wewnętrzne, które czasem rzutują na jego pracę.

Fabuła

Tom pierwszy Tokyo Ghoiul :re to przede wszystkim dość chaotyczne przedstawienie aktualnej czasoprzestrzeni, szczególnie zaś członków oddziału Quinx, którymi opiekuje się Sasaki. Ta dość specyficzna grupa czterech ludzi-ghiuli ma stanowić w niedalekiej przyszłości najbardziej elitarny i skuteczny w walce z ghoulami zespół BSG. Ba, mają przewyższyć samego Arimę. Nie będzie to łatwe, bo obecnie oddział jest bardzo niezgrany, niesubordynowany, jedni są leniwi i wcale im się nie che walczyć, inni popędliwi, a jeszcze inni zwyczajnie głupi. Najbardziej brakuje im jednak doświadczenia w walce.

Pierwszym ich poważnym zadaniem będzie udział w misji złapania ćwiartującego zwłoki ghoula nazywanego Torso oraz ghoulicy Nuttcracker, która… sami się domyślcie po nazwie co charakterystycznego robi. Okazuje się, że walka z tak silnymi ghoulami jest nie tyle niebezpieczna dla BSG, co dla samego Sasakiego. I nie dlatego, że ghoule są dla niego zbyt mocne, bo dorównuje im umiejętnościami, ale dlatego, że podczas walki Sasaki zapomina się i przemienia w jednookiego ghoula. Budzi to nie tylko grozę w szeregach, ale także wspomnienia, dodatkowo podsycane spotkanymi ghoulami, być może nawet znanymi z jego wcześniejszego życia. Kim tak naprawdę jest Sasaki?

Kreska

Sui Ishida przyzwyczaiła nas do swojej charakterystycznej kreski, kadrów pełnych walk i przemocy, ale także dobrze odwzorowanym uczuciom poprzez zmianę mimiki twarzy bohaterów. Nie inaczej jest w Tokyo Ghoul :re. Zastosowane zostały nawet te same rodzaje fontów. Za to okładki cechuje odmienna stylistyka, jednak są bardzo estetyczne i eteryczne, jak wspomnienia. Wyróżnikiem są także kolorowe strony w fioletowej tonacji, które są miłym dodatkiem dla lubiących pokolorowane mangi.

Ciekawostka

Kim są quinx? To nowa rasa ludzka. Chyba ludzka, bo jest hybrydą pomiędzy człowiekiem a ghoulem. Ludzkie osobniki mają zmodyfikowane ciała i wszczepione w nie quinque. Ponieważ przypomina ono zwyczajne kagune, quinx są często myleni z ghulami lub jednookimi ghulami. Ich poziom RC jest stale monitorowany i przypomina często ten ghoulowy. Quinx są w stanie spożywać ludzkie jedzenie, dopóki ich poziom komórek RC jest niższy od 1000. Jest to zarazem minimalny poziom komórek RC u normalnego ghula. Specjalna powłoka nałożona na kakuhou wbudowane w quinque ma zapobiec przed przeobrażeniem się osoby rasy quinx w jednookiego ghula. Quinx są dość niebezpieczne, ale potrzebne w walce z ghoulami. Kto lepiej nie zna wroga jak jeden z nich?

Podsumowanie

Pierwszy tom Tokyo Ghoul :re to dopiero początek, a i tak rozpoczął się wielkim trzęsieniem ziemi. I niczym w powieściach Agaty Christie dalej jest tylko gorzej, co dla czytelnika oznacza tylko, że będzie lepiej. Jest akcja, tajemnica, ciekawie skonstruowane i zaprojektowane postacie. Podsyca to tylko ciekawość, by sięgnąć po kolejny tom.

Sprawdź co działo się w poprzednich tomach serii Tokyo Ghoul: Tokyo ghoul [tom 1], Tokyo ghoul [tom 2], Tokyo ghoul [tom 3], Tokyo ghoul [tom 4], Tokyo ghoul [tom 5], Tokyo ghoul [tom 6], Tokyo ghoul [tom 7], Tokyo ghoul [tom 8], Tokyo ghoul [tom 9], Tokyo ghoul [tom 10], Tokyo ghoul [tom 11], Tokyo ghoul [tom 12], Tokyo ghoul [tom 13], Tokyo ghoul [tom 14].


Na szybko:

Tokyo Ghoul:re wystartowało w bardzo dobrym stylu, co powinno bez wątpienia ucieszyć każdego miłośnika poprzedniej serii. Jednak i nowi czytelnicy bez trudu odnajdą się w tym pełnym tajemnic, morderstw i przemocy świecie. W końcu to historia o inspektorach BSG – wydziale policji do zwalczania ludożerczych istot przypominających z fizjonomii ludzi.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7,5/10
Kreska: 7,5/10
Bohaterowie: 8/10