Yosano nie pozwoli zemrzyć! Bungou stray dogs [tom 14-16]

Yosano nie pozwoli zemrzyć! Bungou stray dogs [tom 14-16]

3 stycznia 2021 1 przez Monika Kilijańska

Kimże jest lekarz, który może leczyć skutecznie tylko śmiertelne rany lub osoby stojące już jedną nogą w grobie? Czy jest to dobra osoba czy raczej anioł śmierci? Czy taki lekarz może jeszcze uważać się za człowieka czy raczej za sadystycznego potwora? Poznajcie doktor Yosano z mangi Bungou stray dogs.

Bohaterowie

Akiko Yosano jest członkiem i osobistym lekarzem Agencji Detektywów Zbrojnych. Jej umiejętność to rzadka umiejętność lecząca, ale ma jeden mankament: pacjent musi właściwie być dopiero co trupem lub na skraju śmierci. Sprawia to nieco problemów i przez to ta nosząca się się z największą gracją i godnością kobieta wydaje się być sadystyczną postacią, a nawet aniołem śmierci. Jej metod leczenia boją się nawet uzdolnieni koledzy! Spośród całej Agencji Detektywów Zbrojnych wydaje się być najbliżej Ranpo. Uwielbia zakupy. Podczas wojny nabawiła się traumy związanej ze swoją unikalną umiejętnością. Nienawidzi Moriego.

Fabuła

Dalej tkwimy w niewiedzy dlaczego Dostojewski dał się w poprzednim tomiku złapać. Ale nie o tym będą te kolejne trzy tomy mangi Bungou stray dogs. Tym razem fabuła będzie skupiała się na historii, także retrospekcjach, związanej z naszą sadystyczną panią doktor.

Oto Ranpo odgaduje dość zawikłaną zagadkę Mushitarou Oguriego – współpracownika Dostojewskiego, określającego siebie zbrodniarzem doskonałym. Nic dziwnego, skoro to człowiek o doskonałej dedukcji. Nie było to może za bardzo wciągające, poza dozą humoru, jednak zaprowadziło do kolejnego wątku ze sprytnym uwikłaniem czwórki uzdolnionych z Agencji Detektywistycznej w brawurowe uprowadzenie wiceministra sprawiedliwości. Za całość odpowiada Gogol z organizacji zwanej Pięć Znaków Upadku Anioła (należy do niej m.in. Dostojewski). Teraz to Agencja musi uciekać także przed wojskiem i milicyjnym oddziałem specjalnym, trójką uzdolnionych Ogarów.

Cieszy mnie niezmiernie jednak inny, poboczny wątek, związany z Yosano. Podczas kiedy Kunikida, Tanizaki, Kenji i Kyouka starają się razem z panią doktor uciec przed pościgiem, ta snuje historię związaną ze swoim darem. Okazuje się, że uzdrawianie nie jest wcale świetne, bo oznacza to, ze osoby będą w sumie cierpieć jeszcze więcej.

Agencja dzielnie stara się udowodnić swoją niewinność. Dzięki „oczom boga” Fitzgeralda dochodzi nawet do sprzężenia sił z Mafią Portową. Cena za współpracę jest jednak wysoka: jeden z członków Agencji ma przejść na stronę Mafii. I będzie to osoba, która kiedyś już uciekła spod jurysdykcji Moriego.

W tym samym czasie Dazai zostaje zatrzymany i zamknięty w tym samym więzieniu co Dostojewski. Dochodzi pomiędzy nimi do ciekawej rozmowy.

Ciekawostka

Jeden z antagonistów, Seishi Yokomizo, wzorowany jest na znakomitym powieściopisarzu japońskim o tym samym imieniu i nazwisku. Był to dobry przyjaciel Ranpo Edogawy i Mushitaro Oguriego, także autorów wielu kryminałów. Seishi jest ojcem postaci detektywa Kindachiego. Znana wersja mangowa wydana przez Waneko w języku polskim jako Zapiski detektywa Kindachiego opowiada o wnuku tego detektywa.

Kreska

Jak zawsze nie zawodzi warstwa graficzna. Już obwoluty, szczególnie 15 i 16-go tomiku, niesamowicie cieszą oko (postacie wśród motyli i Yosano wśród rabaty czerwonej lilii pajęczej). Zarówno ciekawie skomponowany rysunek na obwolucie, przedstawiający Kunikidę, Atsushiego i Kyouko w otoczeniu motyli, których znaczenie staje się jasne po przeczytaniu tomiku, jak i kolorowa rozkładówka, obrazująca sytuację Agencji, są przemyślane i zwracają uwagę bogactwem szczegółów.

Podsumowanie

Te tomiki to dla mnie jedne z najlepszych części całej serii Bungou stray dogs. Świetny dramat, super historia poboczna do przemyślenia pewnych spraw, takich jak choćby wskrzeszanie żołnierzy podczas wojny. Mocno potrafi przewartościować to, co wcześniej sądziliśmy na temat choćby uzdrawiania.

Pozostałe recenzje serii Bungou stray dogs: [tom 1], [tom 2], [tom 3], [tom 4], [tom 5], [tom 6], [tom 7], [tom 8], [tom 9], [tom 10], [tom 11], [tom 12], [tom 13].

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Moni zdaniem:

Kolejne tomiki świetnie narysowanej mangi Bungou stray dogs. Tym razem zatrzymamy się dłużej przy podocznej postaci z ciekawą umiejętnością leczącą. Jak się okazuje, choć świetnie jest posiadać w szeregach takiej uzdolnionej, to dla niej samej jest to bardzo duże brzemię. Większe niż myślimy!

Na szybko:

Fabuła: 9/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 9/10